Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Witamy jest, 29/05/2020 04:45:22 + Twój Profil             

Szybki link
- Strona główna
- Zima
- Aktualności
- Artykuły
- Przewodnik
- Przewodniki
- Relacje
- Filmy
- Forum

- Biura podróży
- Oferty wyjazdów
- Wyprawy
- Kwatery
- Hotele

- Galerie
- Tapety
- Strony WWW

- O nas
- Oferta
- KontaktOcena artykułu
Ocena       3,67
Głosy : 3       


Komentarz

Dolomity dla narciarzy cz.1

Dolomity
Dolomity są niewątpliwie najlepiej rozpoznawalnym regionem narciarskim w Europie. Swoją renomę zawdzięczają zarówno gospodarzom (trasy są zawsze doskonale przygotowane a ponad 90% z nich jest sztucznie naśnieżanych) jak i naturze (fantastyczne krajobrazy i doskonała pogoda - ponad 70% dni zimą jest słonecznych). Dolomity są bardzo popularne wśród polskich turystów, a większość z nich dojeżdża tu własnymi samochodami (mniej popularną alternatywą są połączenia autokarowe i lotnicze). Nie jest tu tak blisko jak do austriackich kurortów, ale odległość szczególnie z południowej części Polski jest możliwa do pokonania w ciągu jednego długiego dnia - szczególnie, że poza Polską podróżuje się dobrymi autostradami.

Dolomity narciarsko dzielą się na dwa regiony. Pierwszy i dużo większy obejmujący 12 ośrodków narciarskich z karnetem Skipass Dolomiti Superski z 1220 km tras i drugi mniejszy obejmujący 8 ośrodków i 380km tras gdzie obowiązuje karnet SuperSkirama Adamello-Brenta.

Gdyby chcieć chociażby tylko wspomnieć o wszystkich dolinach, ważniejszych miejscowościach i atrakcjach czekających na narciarzy potrzeba by wielostronicowego przewodnika, dlatego w tym artykule znajduje się opis jednej wybranej doliny oraz jednej trasy narciarskiej. Zamieszczona została też garść informacji praktycznych przydatnych narciarzowi.

Val di Fiemme
Val di Fiemme to duża, rozłożysta dolina, znajdująca się w południowo zachodniej części Dolomitów. W zimie jeden z najbardziej znanych i popularnych ośrodków narciarskich w całych Alpach. Swoją sławę dolina zawdzięcza rozgrywanemu tu co roku Pucharowi Świata w narciarstwie klasycznym oraz zawodom w skokach narciarskich. W roku 2002 na skoczni w Predazzo odbyły się mistrzostwa Świata, a zwycięzcą został Adam Małysz. Sporą atrakcją jest też rozgrywany, tradycyjnie co roku, w lutym bieg narciarski "Marcialonga", z metą w Cavalese, bardzo ważne wydarzenie sportowe dla mieszkańców doliny. Trasa wyścigu to 70km a najlepsi uzyskują czasy w granicach 3 - 3,5 godziny.

Najważniejszą i największą miejscowością w Val di Fiemme jest Cavalese. To tu koncentruje się największy ruch turystyczny doliny. Ta licząca około 4000 mieszkańców, urokliwa osada stanowi doskonałą bazę noclegową. W miasteczku warto zwrócić uwagę na liczne, stare domy, zabytkowy kościół parafialny z roku 1134. Warto też odwiedzić jedną z kawiarenek lub restauracji, w których można odczuć prawdziwie włoską atmosferę.

Druga ważna miejscowość to Predazzo. Tu odchodzi szosa komunikacyjna na Passo Rolle i San Martino di Castrozza. Predazzo żyje z turystyki oraz z wydobywania różnych kruszców, w tym marmurów. Samo miasto nie jest tak interesujące jak sąsiednie Cavalese, choć nie brakuje tu starych, zabytkowych budynków.

W Val di Fiemme narciarze mają do dyspozycji 4 duże ośrodki - Alpe Cermis, Ski Center Latemar, Ski Area Alpe Lusia i Passo Rolle oraz 3 mniejsze, mniej ciekawe: Passo Lavaze, Oclini Jochgrimm, Nova Ponente. Wszystkie trasy obejmuje jeden Ski Pass, ważny w całej dolinie Val di Fiemme.

Alpe Cermis
Jest to niewielki, ale dość interesujący narciarsko teren, połączony z leżącym na przeciwległym zboczu Cavalese dwuodcinkową kolejką gondolową (zainstalowaną w roku 1998, po wypadku w którym amerykański samolot strącił wagonik poprzedniej kolejki). Przy dolnej stacji wyciągu znajduje się obszerny parking, na którym możemy zostawić samochód. Z interesujących tras w Alpe Cermis mamy jedną bardzo trudną trasę - czarna "Olimpia" - długa kręta przecinka leśna (na koniec dnia bardzo zatłoczona i wyślizgana). Wyżej znajdują się łatwiejsze nartostrady, obsługiwane przez 2 krzesła i orczyk. Warto wjechać na sam szczyt, do schroniska Paion aby spojrzeć na wspaniałe widoki. Wadą ośrodka jest brak możliwości bezpośredniego zjazdu do miasta, oraz spora liczba ludzi (chociaż kolejek do wyciągów zwykle nie ma).

Ski Center Latemar
Największy teren narciarski doliny, stanowi "huśtawkę" między miejscowościami Obereggen, Pompeago i Predazzo. Najlepszym punktem wypadowym jest Predazzo, chyba że mieszkamy w którejś z pozostałych dwóch osad. Do góry wyciąga nas bardzo przepustowa gondola. Jej dolna stacja znajduje się przy skoczni narciarskiej w Predazzo, mamy tu oczywiście ogromny parking oraz sklep i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. W Ski Center Latemar można jeździć zarówno na trasach bardzo łatwych, jak również na bardziej stromych i ambitnych. Do takich należy na przykład zjazd z Pala di Santa (trasa czarna), którą bardzo polecam, szczególnie fanom carvingu. Inną atrakcją jest tor saneczkowy w miejscowości Obereggen. Myślę że Ski Centrum Latemar to miejsce, które spędzając urlop w Val di Fiemme obowiązkowo trzeba odwiedzić. Gorąco polecam!

Ski Area Alpe Lusia
Ośrodek składa się z dwóch części, różniących się charakterem. Po stronie miejscowości Bellamonte mamy długie, łatwe szerokie trasy będące idealnym miejscem dla początkujących. Znajduje się tu mnóstwo barów, restauracji, schronisk itp., w których można odpocząć podziwiając piękne widoki na grupę Pala di San Martino. Po przeciwnej stronie góry znajdują się natomiast trasy trudne i bardzo wymagające - 2 czarne i 1 czerwona. Jedną z nich możemy zjechać nawet do Moeny. Jest to ośrodek warty polecenia, szczególnie narciarzom nastawionym na mało wyczerpującą jazdę i miłośnikom pięknych widoków.

Passo Rolle
Ośrodek ten chociaż nie jest tak bardzo ciekawy narciarsko, ale warty odwiedzenia ze względu na niepowtarzalne widoki. Krajobraz widziany ze schroniska Baita Segantini należy do najczęściej utrwalanych na pocztówkach, kalendarzach i obrazach. Polecam odwiedzić to miejsce, naprawdę warto! Na nartach można pojeździć po obu stronach szosy, są tu trasy zarówno łatwe jak i całkiem strome. Wadą Passo Rolle jest długi dojazd z miejscowości położonych w dolinie, około 20 km od Cavalese.

Passo Lavaze, Oclini Jochgrimm, Nova Ponente
Znajdują się tu pojedyncze wyciągi, jeżeli mieszkamy w samej Val di Fiemme to nie warto się tu wybierać.

Val di Fiemme to niewątpliwie bardzo ciekawa propozycja spędzenia urlopu zimą. Warto też zwrócić uwagę na to że ceny są tu nieco niższe niż w wyżej położonych dolinach, np. Val di Fassa, Val Gardena czy Alta Badia. Val di Fiemme jest bardzo popularna wśród naszych rodaków, przy niektórych wyciągach znajdują się nawet polskie napisy! Sądzę, że każdy kto odwiedzi tą dolinę, nie będzie rozczarowany.

Sella Ronda
Jest to najsłynniejsza trasa narciarska świata, która okrąża masyw grupy górskiej Sella i jest powszechnie uważana również za najpiękniejszą trasę w całym łańcuchu Alp. Jest klasycznym celem wielu narciarzy wypoczywających zimą w ladyńskich dolinach: Val Gardena, Val di Fassa, Val di Livinallongo i Val di Alta Badia.

Wzdłuż całej trasy, która może być przejechana podczas jednego dnia, znajduje się olbrzymia ilość przeróżnych wyciągów i tras każdego stopnia trudności. Sella Ronda zatacza pełne koło wokół najwyższego szczytu masywu Selli - Piz Boe (3,152 m) łącząc cztery wysokie przełęcze (Passo Pordoi, Passo Campolongo, Passo Gardena, Passo Sella) i cztery ladyńskie doliny znane ze swojej historii i tradycji oraz języka. Przełęcze te były i są używane przez miejscową ludność w celach komunikacyjnych od wielu wieków.

Na trasę możemy wyruszyć aż z czterech miejscowości: Selvy di Val Gardena, Corvary, Canazei, Arabby. Cały tour zajmie nam jeden dzień. Sella Rondę możemy pokonywać zgodnie z ruchem wskazówek zegara (znaki pomarańczowe), jak i w przeciwnym ruchowi wskazówek zegara (znaki zielone). Cała trasa jest naprawdę duża - mamy szansę przebycia około 23 km tras narciarskich, a razem z wyciągami około 38 km, pokonując w tym czasie przewyższenie 4,500 m, a razem z podjazdami różnica będzie jeszcze większa - sięgająca wysokości Mount Everestu. Ważne jest, by na trasę wyruszyć odpowiednio przygotowanym kondycyjnie, gdyż mimo iż trasy są raczej średniej trudności (czerwone, niebieskie) to jest to spory wysiłek dla naszych nóg. Przed wyjściem warto również sprawdzić prognozę pogody, by uniknąć jazdy podczas opadów śniegu, gdyż nie dość, że tracimy interesującą panoramę, to narażamy się na zimno i wiatr, który hula na wysokich przełęczach. Trzeba ubrać się w miarę ciepło, bo czas spędzony na wyciągach to około 2 godzin nie licząc kolejek, a razem ze zjazdami (około 1,5 godziny) i postojami będzie to wyprawa na 5-7 godzin. Ważną sprawą jest wcześnie wyruszyć na trasę, a najpóźniejsza rozsądna pora to 10.00 rano (oczywiście im wcześniej tym lepiej). Na ostatniej z przełęczy musimy znaleźć się o godzinie 15.30, gdyż potem Włosi zaczynają zamykać wyciągi i może się zdarzyć, że nie będziemy mogli wrócić do domu.

Schemat całej trasy (ruch przeciwnie do wskazówek zegara - znaki zielone)

Przewodnik (znaki zielone, przeciwnie do wskazówek zegara)
Jeśli zaczynamy z Selvy co jest popularnym miejscem startu musimy użyć wagonika Selva - Ciampinoi. Później zjeżdżamy trasą nr 5 do wyciągu krzesełkowego z Plan de Grabla na Piz Seteur. Zabiera on nas do góry do krótkiego zjazdu na wyciąg krzesełkowy Sassolungo, po przecięciu spektakularnego "Citta dei Sassi" (Kamienne Miasto) i zjazdu na przełęcz Passo Sella, następnie musimy zabrać się wyciągiem krzesełkowym na Sasso Levante. Stąd wreszcie długi zjazd do Val Salei i na samym końcu do Pian Frataces i schroniska Lugo Bianco. Stąd trzeba podjechać do Sas Bece z przesiadką, by pognać w dół 6km odcinkiem do Arabby. Stąd wjeżdżamy na przełącz Passo Campolongo i jeszcze wyżej na Crep de Mont (Costoratta), aby stąd zjechać do Corvary. W miejscowości Corvara trzeba podjechać dwoma wyciągami krzesełkowymi, dalej dwa razy kolejką gondolową. I wreszcie ruszamy w dół na Plan Setus gdzie przesiadamy się na krzesełko i po chwili mamy zjazd na przełęcz Gardena, gdzie przesiadamy się na wyciąg krzesłekowy do Dantercepies, skąd zjazdami już do Selvy i doliny Val Gardena, by zamknąć ostatecznie kółko.

Podsumowując przejedziemy 15,7 km wyciągami, 22,9 km nartostradami, a w sumie 38,6 km.

Opis trasy w drugą stronę znajdziecie na www.dolomity.plStrony przygotował Michał Kalisz
Regulamin Cookies
Ciekawe strony o górach
Beskidy - Noclegi, Kwatery - Ustroń, Szczyrk, Wisła         Góry w Polsce